Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 1 maja 2025 18:23
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Wodzili niedźwiedzia aż miło

Tradycyjne wodzenie niedźwiedzia w Dylakach i Krzyżowej Dolinie jest kultywowane od lat. Również w tym roku nie zabrakło misia z barwnym korowodem grasującego po domach.
Wodzili niedźwiedzia aż miło

Berowy orszak odwiedzał mieszkańców Dylak w sobotę, 20 stycznia. Niedźwiedź w towarzystwie muzykantów, leśnika, diabła, cyganki i innych przebierańców odwiedzał domostwa.  Ponieważ warunki były zimowe, wszyscy jechali saniami, obwieszczając swoje zjawienie muzyką i śpiewem.

Wodzenie niedźwiedzia, zwane też wodzeniem bera, to tradycja karnawałowa kultywowana w niektórych wsiach Śląska Opolskiego. W tradycji ludowej niedźwiedź symbolizował wszelkie zło, które spotykało człowieka. Dlatego z chodzącym od domu do domu misiem koniecznie trzeba było zatańczyć, aby zapewnić sobie szczęście na cały rok. To zadanie spoczywało na gospodyniach. W przypadku wymigiwania się od pląsów z misiem, diabeł bądź kominiarz smarował gospodarzom twarze sadzą. Nie brakowało przy tym śmiechu, dobrej zabawy i psot. Gospodynie chętnie dawały porwać się do tańca, a  gospodarze nie szczędzili odwiedzającym podarków w różnej postaci. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama