Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 12:28
Przeczytaj:
Reklama https://partner-projekt.pl/
Reklama
Reklama http://www.budopap.pl/

Woda jako lek

Woda jest jednym z najprostszych związków chemicznych. Składa się z dwóch najbardziej rozpowszechnionych reaktywnych pierwiastków. Mimo że woda stanowi prostą substancję chemiczną, to jednak woda występująca naturalnie w przyrodzie jest bogatą mieszaniną wody (H2O) oraz innych związków chemicznych pochodzenia mineralnego i organicznego.
Woda jako lek

Źródło: pexels.com

Dlaczego nie czyste H2O?
Woda czysta, pozbawiona dodatków to inaczej woda dejonizowana, zwana też demineralizowaną. Woda dejonizowana to woda wolna od bakterii, wirusów, metali ciężkich i innych substancji, czyli jest wodą niemal pozbawioną zanieczyszczeń. Woda destylowana jest wodą o nieznacznych zanieczyszczeniach. Woda destylowana i demineralizowana nie oznaczają tego samego. Wody te oczyszczane są w laboratorium, ale ulegają innym procesom. Wypicie małej ilości wody demineralizowanej lub destylowanej nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednak nie warto tego robić regularnie. Wody te pozbawione są minerałów takich jak na przykład magnez, wapń czy żelazo, co wpływa na ich smak, który nie jest przez to atrakcyjny. Dodatkowo ich spożywanie może prowadzić do powstawania niedoborów składników mineralnych w organizmie, a w konsekwencji być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wodę destylowaną można kupić w sklepach z działem chemicznym i można ją stosować w urządzeniach domowych, na przykład żelazkach parowych, parownicach czy nawilżaczach powietrza. Jest to uzasadnione, zwłaszcza gdy nasza domowa woda kranowa jest bogata w związki mineralne powodujące powstawanie kamienia i awarię tych urządzeń. Z kolei woda demineralizowana najczęściej stosowana jest w laboratoriach do prowadzenia skomplikowanych doświadczeń i analiz, gdzie obecność jonów i związków chemicznych będzie miało kluczowy wpływ na efekt doświadczenia. 

Z czego składa się woda lecznicza?
Wody mineralne (dostępne również w sklepach) pochodzą ze źródeł podziemnych i charakteryzują się dużą zawartością minerałów. Najbogatsza w minerały jest woda lecznicza, zwana inaczej stołową. Wody lecznicze należy stosować rozważnie i najlepiej po konsultacji medycznej, ze względu na możliwość przedawkowania mikroelementów w diecie. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowiek potrzebuje nie tylko wody, ale również rozpuszczonych w niej mikro- i makroelementów czy związków chemicznych. Najważniejszymi składnikami wód mineralnych są różne jony, np. jony węglanowe, siarczkowe, chlorkowe, sodowe, wapniowe oraz magnezowe. Również w wodach leczniczych znajdziemy inne składniki podrzędne, na przykład nieorganiczne związki azotu, żelazo, krzemiany, substancje organiczne. Co ciekawe w wodach leczniczych znaleźć możemy również pierwiastki rzadkie, takie jak bor, lit, cykl, kobalt czy srebro, a także pierwiastki śladowe, takie jak złoto, rtęć i rubid, a nawet pierwiastki radioaktywne, jednak ich ilość jest niezwykle mała i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. 

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 5 października - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama