Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 04:25
Przeczytaj:
Reklama https://biletyna.pl/koncert/Wakacyjny-Koncert-Gwiazd/Opole?utm_source=uxev&utm_medium=affiliate&utm_campaign=shlink&utm_content=501843&fbclid=IwY2xjawJ4KRFleHRuA2FlbQIxMAABHkVENLrlKzHwpq-x4-Qr4eFnou4qIgYxovRefRDr797Mpy10DKee6uKZ5tzo_aem_-y59xwKUTvyE2mbLrjGiBQ
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Aby nie zapomnieć o historycznym dziedzictwie

W kościółku poewangelickim w Prószkowie odbyło się spotkanie z autorami książki „Dzieje prószkowskiej Pomologii - opowieść sentymentalna. Historia kształcenia ogrodniczego w Prószkowie z Królewską Akademią Rolniczą w tle” Moniką Kozłowską oraz Markiem Zgodą. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowała się gmina Prószków.
Aby nie zapomnieć o historycznym dziedzictwie

Źródło: gmina Prószków

Z potrzeby serca
O kulisach powstania tej ważnej dla historii gminy książki opowiadali jej autorzy, którzy nie kryją, że powstała ona z potrzeby serca. Oboje są absolwentami prószkowskiej Pomologii. Profesor Monika Kozłowska pochodzi ze Złotnik i jest emerytowanym pracownikiem naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

- Otrzymałam list od mieszkanki gminy Turawa, która jest absolwentką prószkowskiej Pomologii – opowiada. – Ukończyła szkołę w 1950 roku. Poprosiła mnie w nim, bym zastanowiła się nad wydaniem książki dotyczącej historii tej szkoły. Ta propozycja mocno mnie zaskoczyła, ale zaczęłam się nad nią zastanawiać. Przyjechałam na spotkanie z burmistrzem Prószkowa, któremu spodobał się pomysł stworzenia takiej publikacji. Dowiedziałam się też, że osobą, która dysponuje dużą wiedzą na temat dziejów szkoły, jest Marek Zgoda.

Marek Zgoda do Prószkowa przyjechał w 1966 roku. Tu ukończył szkołę ogrodniczą i zamieszkał na Pomologii. Również jego życie zawodowe związane jest z tym miejscem. Pełni też funkcję radnego rady miejskiej w Prószkowie.

- Historia tych ziem jest bardzo ciekawa i zarazem trudna – mówił podczas autorskiego spotkania Marek Zgoda. – Przez wiele lat mówienie o tym nie zawsze było mile widziane. Tymczasem dzieje prószkowskiej oświaty to niezwykle ważna historia. Postanowiliśmy napisać tę książkę po to, aby o niej nie zapomniano. Chcieliśmy też uświadomić mieszkańcom, że w tym małym miasteczku funkcjonowały kiedyś dwie szkoły wyższe, które były znane w Europie. Tutaj przyjeżdżali światowi i znani ludzie. Może wydanie tej publikacji stanie się przyczynkiem do innych działań, które będą przypominać o tym niezwykłym dziedzictwie.

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 28 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MarekTreść komentarza: W którym roku wybudowano kościół protestancki a kiedy spłonąłData dodania komentarza: 29.06.2025, 16:39Źródło komentarza: Z historii niemodlińskich kościołówAutor komentarza: EwaldTreść komentarza: W ogole o. Tym nir wiedziałem. Ciekawe czy faktycznie jest oszczędne.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 12:07Źródło komentarza: Przemysłowe kotły parowe, sprawdź ofertę Babcock WansonAutor komentarza: Jak wyżejTreść komentarza: Dziś będąc na działce nie idzie wytrzymać smrud jest taki że gryzie w oczy.Proszę zrobić porządek z tą firmą drzewną bo śmierdzi nieustannie co wekend, przeważnie w niedzielę nie idzie okna w domu otworzyć ten smrud się unosi na parę kilometrów to jest nie normalne że by tak ludzi truć jakąś chemią .Data dodania komentarza: 21.06.2025, 22:52Źródło komentarza: Mają dosyć smroduAutor komentarza: OlaTreść komentarza: https://zrzutka.pl/588hsdData dodania komentarza: 19.06.2025, 15:00Źródło komentarza: Mażoretki „Seniorita” z Dobrzenia Wielkiego znów Mistrzyniami Polski – teraz walczą o wyjazd na Mistrzostwa Europy!Autor komentarza: RajmundTreść komentarza: bardzo dobrze, o to chodzi, dziękujemy za takie dobre infomrajcjeData dodania komentarza: 17.06.2025, 12:59Źródło komentarza: Wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytówAutor komentarza: NoNieWiemTreść komentarza: Artykuł trochę idealizuje rzeczywistość. W praktyce biurowej wiele rzeczy wygląda zupełnie inaczej niż w szkolnym zeszycie, a programy księgowe robią większość pracy za człowieka.Data dodania komentarza: 29.05.2025, 15:53Źródło komentarza: Szkolne zeszyty z rachunkowości a rzeczywistość księgowa w biurze rachunkowym
Reklama
Reklama