Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 30 kwietnia 2024 07:47
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Wyciągnęliśmy kleszcza? Co dalej?

Nierzadko w okresie letnim spotykamy się z przypadkami ukąszeń przez kleszcza. Tego typu sytuacji nie należy nigdy bagatelizować, ale nie powinniśmy też od razu wpadać w panikę.
Wyciągnęliśmy kleszcza? Co dalej?

Jeżeli usuniemy kleszcza w ciągu kilku godzin od ukąszenia, ryzyko zachorowania na boreliozę jest bardzo małe.

- Warto wiedzieć, że tylko 10-15% kleszczy jest zakażonych Borrelią - zauważa kierownik Zakładu Mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Janina Kowalska. - Tyle średnia krajowa, trochę inaczej to wygląda w szczególe: w Polsce centralnej i wschodniej zakażonych jest około 70% kleszczy. Jeśli jednak mamy obawy, czy nie zostaliśmy zakażeni boreliozą, metodą by to potwierdzić bądź wykluczyć jest wykonanie badań  przeciwciał przeciwko Borreli, czyli potwierdzenie odpowiedzi immunologicznej organizmu na obecność bakterii. Z badaniem nie należy się jednak spieszyć, pierwsze przeciwciała bowiem pojawiają się po około dwóch tygodniach od zakażenia. Jeśli testy przeprowadzimy za szybko, możemy mieć złudne przekonanie, że nie zostaliśmy zakażeni. Po 4-8 tygodniach pojawiają się przeciwciała, które mogą się utrzymywać nawet przez lata i to mimo leczenia.

Zakład Mikrobiologii USK wykonuje badania przeciwciał dwoma metodami: przesiewową, immunoenzymatyczną (ELSA), a próbki dodatnie i problematyczne bada się dodatkowo metodą Western Blot (WB).

Trzeba pamiętać, że borelioza przebiega dwuetapowo. Tak zwana wczesna borelioza (kilka dni do kilku tygodni) najczęściej przynosi objawy  grypopodobne, towarzyszy im rumień wędrujący (zaczerwienienie w miejscu wkłucia kleszcza, rozchodzące się promieniście w czasie, z równoczesnym blednięciem w centrum zmiany). Zdarza się, że rumień może być jedynym objawem lub w ogóle może nie wystąpić. Po kilku tygodniach do kilku miesięcy daje objawy reumatologiczne (zapalenia stawów), dermatologiczne, kardiologiczne i neurologiczne.

 Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w  aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 10 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
News will be here
Reklama