Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 1 maja 2024 23:25
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Wojny o obwodnicę ciąg dalszy

Mimo że realizacja inwestycji ma rozpocząć się dopiero za 6 lat, planowana budowa obwodnicy Zawady budzi już teraz wielkie emocje. Spór znów rozgorzał podczas sesji rady gminy Łubniany, jaka odbyła się 18 sierpnia.
Wojny o obwodnicę ciąg dalszy

Autor: gmina Łubniany

W obradach wzięli udział przedstawiciele opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz duża grupa mieszkańców. Chwilami było burzliwie. Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, w której sprzeciwiają się realizacji wariantu nr 8 obwodnicy, przebiegającego przez ten teren. 

Obwodnica to konieczność 
Z wyjaśnień przedstawiciela GDDKiA wynika, że do przebudowy tego odcinka drogi krajowej nr 45 kwalifikuje ją natężenie ruchu. 

- Z naszych ekspertyz wynika, że w dwudziestym roku eksploatacji tej trasy będziemy mieli do czynienia ze znacznym wzrostem natężenia ruchu – tłumaczył podczas spotkania dyrektor opolskiego oddziału GDDKiA Rafał Pydych. – Pojedzie nią powyżej 15 tysięcy samochodów na dobę. W takiej sytuacji powinna to być droga dwujezdniowa i składająca się z dwóch pasów w obie strony. W związku z tym zaczęto rozważać budowę obwodnicy Zawady.

Zakres inwestycji, która z założenia ma rozładować ruch pojazdów na drodze krajowej nr 45 na trasie Opole – Kluczbork, obejmuje rozbudowę istniejącej drogi od granicy Opola do Zawady wraz z obejściem drogowym tej miejscowości o długości od około 4,5 do 6,5 km – w zależności od wybranego wariantu. Obwodnica ma być dostosowana do obciążenia 11,5 t/oś, w ramach rozbudowy wykonane mają zostać m.in. nowe skrzyżowania, wiadukty i inne obiekty inżynierskie.

Przedstawiciele GDDKiA podkreślali, że rzeczywisty wariant przebiegu obwodnicy będzie efektem szeregu konsultacji oraz opracowań: począwszy od przygotowania studium korytarzowego, poprzez studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe i opracowanie wielu wariantów przebiegu inwestycji. Potem te propozycje zostaną poddane ocenie w ramach matematycznej analizy wielokryterialnej. Będzie ona uwzględniała w szczególności takie czynniki jak warunki techniczne, ekonomiczne i środowiskowe, w tym społeczne. Na jej podstawie dokonany zostanie wybór wariantu rekomendowanego oraz alternatywnego do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na obu tych etapach mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z proponowanymi rozwiązaniami i zgłaszania swoich propozycji oraz uwag. Każdorazowo zgłaszane uwagi będą analizowane pod kątem możliwości ich uwzględnienia w rozwiązaniach projektowych.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 25 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
News will be here
Reklama