Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 24 czerwca 2022 23:50
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Stawiali drzewka majowe

Wznoszenie majowego drzewka, tzw. maibaum, to łączący lokalne społeczności zwyczaj rozpowszechniony w różnych niemieckich landach. Ten symbol odrodzenia stawia się również w innych krajach, np. w Szwajcarii, Anglii, Czechach czy Austrii. Również na Opolszczyźnie tradycja ta staje się coraz bardziej popularna. W maju mieszkańcy Ligoty Turawskiej oraz Bierdzan zorganizowali majówki, których kulminacyjnych punktem było postawienie drzewek.
Stawiali drzewka majowe
Autor: OSP Bierdzany

Mieszkańcy Bierdzan mogą brać udział w wielu wydarzeniach, których organizatorem lub partnerem jest sołectwo.

- Organizujemy okolicznościowe wydarzenia takie jak mikołajki, dzień dziecka, dzień św. Marcin czy św. Floriana – mówi sołtys wsi Rita Gabryś. - Staramy się przygotowywać imprezy dla mieszkających tu starszych osób. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest gminny festyn sportowy. Do odbywających się regularnie wydarzeń należą dożynki wiejskie. Na liście cyklicznych wydarzeń znajduje się także maibaum. 

Ten majowy festyn organizowany jest regularnie od 2008 roku. Przerwę w przygotowywaniu imprezy wymusiła pandemia. Władze sołectwa oraz mieszkańcy postanowili jak najszybciej powrócić do tej tradycji. W przypadku Bierdzan w organizowanie festynu angażują się różne organizacje działające w miejscowości. W zależności od roku jest to sołectwo we współpracy z OSP, kołem mniejszości niemieckiej czy sportowcami. W tym roku radę sołecką wsparli strażacy.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 19 maja - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama