Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 00:33
Przeczytaj:
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Na folkową nutę

Festiwal Rękodzieła i Regionalnych Produktów „Popielove Folkowe” to wydarzenie, którego organizatorem było Samorządowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie. Była to już druga edycja imprezy, która wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców gminy, jak i gości spoza tego terenu.
Na folkową nutę

W wydarzeniu wzięli udział okoliczni wytwórcy, rzemieślnicy, chałupnicy, zielarze czy pszczelarze. Jedną z atrakcji były warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia stolarskie czy wykonywanie ozdób z mchu. Organizatorzy zaplanowali też część artystyczną. Nie zabrakło ciekawych prelekcji oraz występów scenicznych. W konkursie o Złotą Warzechę wybrano najsmaczniejsze dania i przetwory. Chętni mogli też zwiedzić Izbę Śląską.

Jak podkreśla dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie Magdalena Julia Gleń, na Opolszczyźnie podobnie jak w innych częściach Polski widać modę na folk, a to z kolei przekłada się na ponowne zainteresowanie dawnymi tradycjami, zwyczajami czy szeroko rozumianym powrotem do natury.

Podczas festiwalu Popielove Folkowe rozstrzygnięty został konkurs kulinarny o Złotą Warzechę. W konkursie wzięło udział 19 osób, zgłaszając 24 produkty. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach: przetwory słodkie i słone, nalewki, chleby. Głosowali uczestnicy festiwalu, oddając głosy na typowane przez siebie produkty, po jednym w każdej grupie. W sumie oddano 368 ważnych głosów. Przyznano po dwa główne miejsca w każdej z kategorii i trzy wyróżnienia. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 1 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamapromienniki
Reklama
Reklama