Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:21
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Tlenoterapia jest dla wszystkich

Z Bogumiłą Marciniak, tlenoterapeutką ze Strzelec Opolskich, rozmawia Michał Mandola.
Tlenoterapia jest dla wszystkich

- Na samym początku muszę zadać pytanie: czym jest tlenoterapia?
- Tlenoterapia to nieinwazyjna, a zarazem zaawansowana metoda leczenia różnych chorób i urazów polegająca na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Zabieg przeprowadzany w komorze nazywany jest tlenoterapią hiperbaryczną. Oznacza to, iż pacjentowi podawany jest czysty tlen będący pod ciśnieniem trzech atmosfer. Przyjmuje się, iż dzięki temu do naszej krwi dostaje się go kilkakrotnie więcej (tzw. wyższa saturacja), niż z normalnie wdychanego powietrza. Ma to ogromne znaczenie dla kondycji naszego ciała – nawet tych jego części, które nie są ukrwione. Tlen w podwyższonym stężeniu pobudza komórki do wzrostu i odnowy, w tym między innymi szpiku kostnego, naskórka czy naczyń krwionośnych. Działanie komory hiperbarycznej znalazło zastosowanie w dziesiątkach chorób i dolegliwości właśnie dzięki „mocy” tlenu i jego przenikania do komórek ciała.

- Komu dedykowana jest tlenoterapia? Kto powinien z niej korzystać?
- Komora hiperbaryczna jest dla każdego. Tym, co wyróżnia terapię hiperbaryczną, jest jej bezpieczeństwo, potwierdzone m.in. brakiem ograniczeń wiekowych. Z leczenia mogą korzystać dorośli, dzieci, a nawet niemowlęta.

- Jak długo trzeba korzystać z terapii, aby przyniosła efekty?
- Zabiegi w komorze hiperbarycznej można wykonywać codziennie, a pierwsze widoczne efekty pojawiają się już po 3-4 zabiegach. Rekomendujemy wykonywanie zabiegów każdego dnia, ewentualnie co drugi/trzeci dzień. Każdy bezpieczny zabieg w komorze trwa 60-90 minut. Nie zaleca się wykonywania dłuższych zabiegów.

- Jak wygląda przebieg takiego zabiegu?

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama