Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj:
ReklamaCapita Opole rekrutacja
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Zmarł wieloletni proboszcz Grodźca

W poniedziałek 9 maja zmarł ksiądz Edmund Cisak, emerytowany proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu. Miał 91 lat.
Zmarł wieloletni proboszcz Grodźca
Autor: gmina Ozimek

Ksiądz Edmund Cisak urodził się 31 lipca 1930 roku w Gwoźdźcu koło Kołomyi. Jako 10-letni chłopiec został zesłany z rodziną na Sybir, gdzie zmarł jego brat Zdzisław. Drugi z jego braci, Stanisław, zginął na froncie we wrześniu 1939 roku. Rodzina po ciężkich przeżyciach wojennych osiedliła się w Białej koło Prudnika. 

Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1955 roku w Nysie. Był wikariuszem w parafiach św. Andrzeja w Zabrzu (1955-1957) oraz Trójcy Świętej i Matki Bożej Różańcowej w Byczynie (1957-1961). 16 stycznia 1961 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu. Posługiwał tam przez 44 lata – aż do przejścia na emeryturę w sierpniu 2005 roku. W 1981 r. otrzymały tytuł dziekana honorowego, w 1988 – radcy duchownego, a w 1996 – kapelana Jego Świątobliwości. W latach 1991-2005 pełnił funkcję krajowego duszpasterza Sybiraków. Był też organizatorem Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę.

Na wniosek burmistrza Ozimka w 2018 r. rada miejska podjęła uchwałę w sprawie nadania księdzu Edmundowi Cisakowi tytułu „Honorowego Obywatela Gminy Ozimek”. Został mu przyznany za wybitne zasługi w pracy duszpasterskiej i działania na rzecz organizacji kombatanckich, zaangażowanie w życie parafii i organizowanie życia społecznego, zainicjowanie wielu przedsięwzięć (m.in. organizację pielgrzymek Diecezji Opolskiej na Jasną Górę, sprowadzenie do kościoła w Grodźcu wyposażenia kościoła z Biłki Szlacheckiej, doprowadzenie do remontu organów, stworzenie salki katechetycznej oraz domu dla sióstr felicjanek, doprowadzenie do budowy kaplic w Chobiu i Mnichusie, przyczynienie się do ustawienia pierwszego w Polsce Pomnika Sybiraków, zorganizowanie na Jasnej Górze Mauzoleum Sybiraków). 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 12 maja - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama