Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.tauron.pl/dla-firm/ceny-maksymalne/pomoc?utm_source=portale-lokalne&utm_medium=baner&utm_campaign=pomocpubliczna-msp-2026-q2-mm
piątek, 26 czerwca 2026 10:54
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/klienci-indywidualni/kredyty/kredyt-gotowkowy
Reklama https://www.instagram.com/pani.prowadzaca/

Szlakiem drewnianych kościołów (cz. 2)

Drewniana architektura sakralna stanowi jeden z cenniejszych i ciekawszych przykładów dziedzictwa kulturowego. Obiekty wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz wartościowym wyposażeniem.
Szlakiem drewnianych kościołów (cz. 2)

Źródło: gmina Łubniany, Stobrawski Park Krajobrazowy

Popielów
W tej miejscowości znajduje się drewniany kościół pw. św. Andrzeja. Popielów to wieś, o której pierwsze informacje pochodzą z 1286 roku. Była to wieś książęca, należąca do zamku opolskiego i znajdująca się przy szlaku wołowym. Jeśli chodzi o parafię, to funkcjonowała ona już w końcu XIII  w i na początku XIV wieku. Drewniany kościół zbudowano w 1654 roku. W wyniku zniszczeń wojny trzydziestoletniej i reorganizacji sieci parafialnej około połowy XVII wieku włączono go do parafii w Starych Siołkowicach. Od 1883 roku w Popielowie ponownie zaczęła funkcjonować niezależna parafia. Ze względu na wzrastającą liczbę parafian i konieczność budowy większego kościoła w 1887 roku drewniany kościół przeniesiono na cmentarz, a w jego miejscu w latach 1887-89 wzniesiono murowaną świątynię ku czci NMP Królowej Aniołów. Część wyposażenia drewnianego kościoła św. Andrzeja przeniesiono do nowego kościoła.

Kościół cmentarny stopniowo podupadał i po II wojnie światowej czyniono starania żeby go odbudować. W 1964 roku specjalna komisja z Warszawy i z województwa orzekła, że nie nadaje się do remontu. Chciano go rozebrać i ewentualne zdrowe belki przeznaczyć na renowację innego obiektu zabytkowego. Po tej decyzji parafianie z Popielowa sami postanowili go odbudować. Prace zakończono jesienią 2006 roku. Został poświęcony przez biskupa Alfonsa Nossola. 

Drewniany kościół składa się z zamkniętego trójbocznie prezbiterium, prostokątnej nawy i nadbudowanej nad nią sygnaturki. Chór muzyczny jest wsparty na ośmiu słupach, z XVIII lub XIX wieku. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny z 2 poł. XVII wieku w stylu barokowym oraz ambona z XVII w. Zachowane pozostałości polichromii. Wokół kościoła znajduje się cmentarz z zabytkowymi rzeźbami św. Jana Nepomucena i kaplicą Ogrójca. 

Dobrzeń Wielki
Kościół pw. św. Rocha to drewniana świątynia z drugiej połowy XVII wieku z bogatym, jednorodnym stylistycznie wyposażeniem wnętrza. Kościół znajduje się na Szlaku Drewnianej Architektury Sakralnej. Do wnętrza kościoła prowadzą trzy wejścia. Historia jego powstania związana jest z epidemią dżumy. W obecnej lokalizacji kościoła znajdował się cmentarz, na którym chowano ofiary choroby. Nekropolia położona była poza ówczesnymi granicami wsi, przy skraju lasu należącego do pobliskiego klasztoru w Czarnowąsach. W 1658 roku na jego terenie powstał kościół odpustowy poświęcony św. Rochowi, patronowi chorych, strzegącego ludzi od zarazy.

Według zapisów powizytacyjnych znajdowały się w nim dwa ołtarze, poświęcone św. Rochowi i św. Jadwidze oraz kunsztownie zdobiona ambona. Kościół otoczony był już wtedy sobotami. Niedługo po budowie, pod koniec XVII wieku zaplanowano powiększenie kościoła. Przebudowa miała mieć miejsce w 1752 roku. Jednak ta informacja nie znajduje potwierdzenia w aktach kościoła. Na początku XX wieku wykonano nowe polichromie wnętrz, których autorem był malarz Paulus z Opola. Kolejne remonty miały miejsce w latach 1928, 1958, 1997-98, 2006. W 1910 roku cmentarz został otoczony ceglanym murem, w którym umieszczono stacje Drogi Krzyżowej. Przed wejściem do kościoła od 1913 roku stoi kamienna statua św. Rocha, dłuta kamieniarza Stehra, z napisem w języku polskim. Kościół należy do parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Dobrzeniu Wielkim, powstałej z wyłączenia z parafii w Czarnowąsach, zniesionej w 1325 roku i powołanej ponownie w 1810 roku.

Co roku w Dobrzeniu Wielkim odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń w tutejszym, lokalnym kalendarzu. Jest nim odpust św. Rocha. Dla mieszkańców to sakralne wydarzenie ma wyjątkowy charakter. Wynika to przede wszystkim z faktu, że sposób świętowania odpustu jest taki sam od wieków. Tradycją jest już procesja do zabytkowego drewnianego kościoła. Przychodzą tutaj również pielgrzymki z terenu Opolszczyzny. Poza tym odbywają się msze i nieszpory. Tradycja ta doczekała się też świeckiej obudowy. Są nią nieodzowne stragany oraz karuzele.

Radomierowice
Niezwykle ciekawy zabytek znajduje się w Radomierowicach. Aktualnie świątynia jest rzymskokatolickim kościołem filialnym pod wezwaniem św. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Pierwotnie była to świątynia ewangelicka. 

Wieś Radomierowice została założona w 1722 roku jako kolonia Pluemkenau podczas akcji osadniczej zainicjowanej przez króla pruskiego Fryderyka II. Osadnicy, w większości protestanci, przybyli głównie z landów niemieckich, Palatynatu i Hesji. Poza nadaniem im lokacyjnych praw i przywilejów, państwo ufundowało także kościół dla gminy ewangelickiej. Budową drewnianego kościoła w latach 1787-1788 kierował cieśla Petzer. Świątynię zaprojektował architekt Christian Isemer. Została ona poświęcona na początku lutego 1789 roku. W 1790 roku dobudowano wieżę. W 1860 roku w kościele przeprowadzono gruntowny remont. Po II wojnie światowej został on przejęty przez parafię katolicką. W latach 90. XX wieku naprawiono podupadającą wieżę. W 2000 – 2002 nastąpiła wymiana stolarki okiennej, a w 2013 roku odnowiono elewację.
Kościół jest zabytkiem o konstrukcji szkieletowej (szachulcowej). Podczas gdy mur pruski wypełniony jest cegłami, ściana szachulcowa ma gliniano – słomiane lub gliniano – trzcinowe wypełnienie. We wnętrzu zachowało się historyczne wyposażenie rokokowo-klasycystyczne z okresu budowy kościoła. 

Kolanowice
W tej miejscowości znajduje się kościół filialny pw. św. Barbary w Kolanowicach. Świątynia ma bardzo ciekawą historię. Pierwotnie kościół wzniesiono  w 1678 roku w Opolu. Był przyklasztorną świątynią zakonu bernardynów oo., znajdującą się w pobliżu dawnej bramy Bytomskiej. W 1811 roku został  sprzedany mieszkańcom Kolanowic, dokąd przeniesiono go po rozebraniu. Po odbudowie obiekt przeszedł ponowną konsekrację w grudniu 1812 roku. Około połowy XIX wieku do kościoła dobudowano murowaną kruchtę oraz wieżyczkę na sygnaturkę. W 1934 roku świątynia przeszła generalny remont. Prawdopodobnie z tego okresu pochodzą lisice,  wzmacniające ściany nawy od strony północnej i południowej. Pod tą nazwą kryją się wzmocnienia stosowane w budownictwie drewnianym. Dwa pionowe elementy zwane też kleszczami ściągnięte ze sobą śrubami, obejmujące z obu stron ścianę z bali lub sumików. Stosowane jest zazwyczaj jako wtórne wzmocnienie zabezpieczające starszą ścianę przed wyboczeniem. W 1978 roku wybudowano przykościelną dzwonnicę. 

Można tam podziwiać pozorne sklepienie kolebkowe w prezbiterium oraz bogato polichromowany strop belkowany w nawie. Wnętrze jest utrzymane w stylu barokowym z cechami ludowymi. Są tam m.in. trzy ołtarze barokowe z XVII-XVIII wieku., barokowa ambona z końca XVII wieku, konfesjonał z XVIII wieku, dwie ławy kolatorskie z XVIII wieku, obrazy z XVII wieku i rzeźby z XVIII wieku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Hanys Treść komentarza: Masz rację; prowadzenie tej sprawy przez jakiś sąd kościelny to pospolita brednia, zupełny nonsens. Podobnie jak wszystkich spraw dotyczących podejrzenia o seksualne przestępstwa kleru. Tylko sądy powszechne! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 15:59 Źródło komentarza: TURAWA: Tajemnicze zniknięcie proboszcza. Postępowanie wszczął Sąd Diecezji Opolskiej Autor komentarza: Redemptor Treść komentarza: Wszędzie tam gdzie jest Kościół rzymsko katolicki i jego agendy – jest seks i dewiacje. I to trwa od wieków. Na świecie jest tylko jedna organizacja, która takich seks-dewiantów sama rekrutuje, potem tychże dewiantów wspiera a w razie wpadki chroni przed wymiarem sprawiedliwości. Dlatego atrakcją dla mediów jest nie sam wielebny dewiant, ale skuteczne wyłuskanie go spod papieskiej czyli kurialnej kurateli. Kościoła nie da się naprawić. Zbyt wiele uczynił krzywd, zbyt długo kłamał, cała logika tej instytucji oparta na hierarchii i pogmatwanej mistyce czyni ją przestarzałą, zbędną i szkodliwą społecznie. Miejmy nadzieję, że rychło nastąpi upadek tej zdemoralizowanej Stajni Augiasza pomiotu Antychrysta i wyzwolenie ludzkości z jego pazernych macek. Nie wierzcie tej usakralnionej obłudzie, tej eklezjalnej hipokryzji! Ta instytucja została stworzona na kłamstwie i nie jest w stanie się oczyścić. Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczy***i" (Ap 18. 4). Data dodania komentarza: 17.06.2026, 11:05 Źródło komentarza: TURAWA: Tajemnicze zniknięcie proboszcza. Postępowanie wszczął Sąd Diecezji Opolskiej Autor komentarza: Ozimianin Treść komentarza: Ja z chęcią się wybiorę, tegoroczny program "Dni Ozimka" wygląda obiecująco :) Data dodania komentarza: 10.06.2026, 15:01 Źródło komentarza: Karty odkryte! Wiemy, kto wystąpi na tegorocznych Dniach Ozimka Autor komentarza: J,Wi***ler Treść komentarza: Nie ma co komentować,,bo i tak to nic nie zmieni ! Szkoda ogromna, że do tego w ogole doszło,, gdzie mają siè ,,podziać,, te szare ludzie,,Ci, ktòrzy nie mają nikogo,,,nie mają samochodu,,ani nawet niekiedy telefonu! GDZIE SĄ I JAK USTAWIŁY SIĘ DO PROBLEMU - ,,ORGANA RZĄDZĄCE,, NO TE CO NA NICH LUDZIE GŁOSOWALI...TYLU BARDZO DOBRYCH LRKARZY, CHIRURGÒW MIAŁ OZIMEK,,OPOLSZCZYZNA I CO,, NAGLE ,,WYPATOWALI,, LUB RZADZĄCY MAJĄ INNE ,,MYŜLENIE,, LUB NIE STARCZY KASY NA LEKARZY,, BO OPŁACA SIĘ CO INNEGO,, A ZDROWIE LUDZKIE NAGLE ,,WYBLAKŁO NA WARTOŚCI,, I TEMAT STAŁ SIĘ NIE AKTUALNY!!! BOŻE - MOŻE TOBIE UDA SIÈ OŚWIEÇIĆ JESZCZE PWENE,,LUDZKIE UMYSŁY ??? BOŻE DOPOMÒŻ, I POŚLIJ̌ - HELIKOPTERY NA OZIMEK I OKOLICZKE WIOSKI,, KTÒRE ZDĄŻĄ POMÒC RATOWAĆ - LUDZKIE ŻYCIE !!! Data dodania komentarza: 4.05.2026, 00:25 Źródło komentarza: Chirurgia znika z mapy regionu. Oddział w Ozimku zlikwidowany. Co to oznacza dla pacjentów? Autor komentarza: Alex Treść komentarza: Coś mi podpowiada, że tym załapanym, jest czeski Cygan... Data dodania komentarza: 23.04.2026, 16:43 Źródło komentarza: Perfumy, narkotyki i kastet - czeska grupa zatrzymana w Opolu Autor komentarza: wojtek Treść komentarza: no tak - starzy śmiecą a dzieci sprzątają Data dodania komentarza: 28.03.2026, 10:23 Źródło komentarza: Wielkie sprzątanie Jeziora Turawskiego
Reklama
Reklama