Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:51
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Poświęcono nowy pomnik

W marcu w Folwarku z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej zdemontowano pomnik poświęcony żołnierzom Armii Czerwonej. Usunięto charakterystyczną szpicę z radzieckimi symbolami, ale pozostawiono postument. W jego miejscu pojawił się pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej. Niedawno miało miejsce jego odsłonięcie oraz poświęcenie.
Poświęcono nowy pomnik
Autor: gmina Prószków

W związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego Instytut Pamięci Narodowej zwrócił się do gminy Prószków o usunięcie pomnika znajdującego się w Folwarku. Przypomnijmy, został on wzniesiony na byłym cmentarzu żołnierzy radzieckich w 1949 roku. Miał wysokość 5 metrów oraz napis w języku polskim oraz rosyjskim. Zdemontowane tablice zostały zabezpieczone w zbiorach IPN-u. W przyszłości będą mogły być wykorzystane w prowadzeniu badań naukowych.

W jego miejscu zamontowano nową konstrukcję. Koszty związane z wykonaniem projektu nowego pomnika oraz jego wykonaniem zostały w całości sfinansowane z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej. Zamknęły się one w kwocie 150 tys. zł. 

W uroczystości poświęcenia pomnika udział wzięli przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, wojewody opolskiego, wicemarszałek województwa, włodarze gminy oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości podkreślano, że stał się on symbolem pojednania i zarazem oddania hołdu i czci ofiarom totalitaryzmów: sowieckiego oraz nazistowskiego, które bolesnym piętnem odcisnęły się na losach mieszkańców gminy Prószków. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 19 maja - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama