Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 20:50
Przeczytaj:

Klasyfikacja węgla – skład, typy i rodzaje węgla

  • 21.02.2024 12:30
Klasyfikacja węgla – skład, typy i rodzaje węgla

Węgiel kamienny stanowi obecnie jedno z podstawowych źródeł ogrzewania w domach jednorodzinnych. Wbrew pozorom jest to dość rożnorodne paliwo stałe, które w zależności od typu różni się od siebie pod wieloma względami. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że od tego, jaki typ węgla zostanie użyty, w dużej mierze zależna jest sprawność instalacji grzewczej.

Jakie są rodzaje węgla kamiennego?

Węgiel kamienny obok brunatnego to jeden z podstawowych typów węgla. Jest to popularne paliwo stałe, które pomimo wprowadzenia wielu unowocześnień w systemach grzewczych w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem. Ten typ węgla charakteryzuje się intensywnie czarną barwą. Jego struktura jest dość twarda, a kaloryczność w stosunku do węgla brunatnego (wynosi około 75-90%).

Zwyczajowo węgiel kamienny można dzielić, mając na względzie następujące kryteria:

typ,

sortyment,

gatunek,

klasę.

Typy węgla

Istnieje kilka podstawowych typów węgla kamiennego. Każdy z nich różni się między sobą pod wieloma względami między innymi właściwościami i sposobem spalania:

typ 31 – płomienny (20-26 MJ/kg) - spala się łatwo i czysto. Pozostałością spalania jest koks. Jest to typ węgla, który łatwo się kruszy, jest matowy, a jego barwa intensywnie czarna;

typ 32 – gazowo-płomienny (26-29 MJ/kg) - spala się na pomarańczowo, a jego struktura jest błyszcząca, kolor intensywnie czarny. Ten typ nie kruszy się łatwo - do jego rozbicia trzeba użyć np. młotka;

typ 33 – gazowo-mocarny (29-31 MJ/kg) charakteryzuje się tym, że w czasie spalania wydziela się mnóstwo smolistych i trudnopalnych gazów. Jego pozostałością jest koks, który długo się spala;

typ 34 i 35 – koksujący, idealny do użytku przemysłowego. W czasie spalania wydzielane są trujące substancje (ciężkie smoły, gaz koksowniczy).

Podział ze względu na sortyment

Mając na względzie sortyment, czyli wielkość ziaren surowca wyróżnia się ziarna:

grube o średnicy co najmniej 25 mm (orzech, kostka, kęsy),

średnie - średnica od 5 do 30 mm (grysik, grosze, ekogroszek),

miałowe - średnica ziarna nie przekracza 6 mm.

Mając na uwadzę sortyment, można wymienić tu również muł i pył. To jeszcze gorysz typ nić miał. W tym przypadku średnica ziaren nie przekracza 1 mm.

Klasy węgla

Charakterystyka węgla tworzona jest również poprzez określenie jego klasy. Pod uwagę brana jest tu wartość opałowa, zawartość popiołu oraz siarki (jednak zdecydowanie najważniejszy jest parametr pierwszy). Poszczególne wartości opałowe wyglądają w sposób następujący:

węgiel niskokaloryczny (17-19 MJ/kg),

węgiel średniokaloryczny (20-25 MJ/kg),

węgiel wysokokaloryczny (25-30 MJ/kg).

Jak określić klasę węgla kamiennego? Do tego niezbędny jest trzyczłonowy symbol, np. 24 - 04 - 07. Oznacza to, że wartość opałowa surowca wynosi 24 MJ/kg, zawartość popiołu nie przekracza 4%, a zawartość siarki to około 7%.

Po wyborze odpowiedniego typu węgla należy zadbać o jego zapakowanie - tu doskonale sprawdzą się między innymi worki foliowe na węgiel produkowane przez https://www.le-mar.pl/produkujemy/worki-na-wegiel/. Idealne zarówno do transportu, jak i przechowywania.