Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 23:52
Przeczytaj:
Reklama IMEX Pellet
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Ocalić od zapomnienia

W gminie Prószków gościł Edward Barcik, zdobywca srebrnego medalu w jeździe drużynowej w kolarstwie szosowym na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Odwiedził Zimnice Małe i Źlinice.
Ocalić od zapomnienia
Autor: czytelnik

Jego wizyta zainteresowała wielu mieszkańców, szczególnie tych, którzy pamiętają lata, gdy osiągał sukcesy sportowe. Chętnie korzystali oni z możliwości zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Edward Barcik odwiedził także cmentarz w Zimnicach Wielkich, gdzie spoczywa jego niedawno zmarły znajomy.

Edward Barcik urodził się w Prusicach na Dolnym Śląsku, jednak we wczesnym dzieciństwie wraz z rodziną zamieszkał na Opolszczyźnie – w Chrząstowicach. Jako kolarz szosowy osiągnął wiele sukcesów. W 1972 roku wspólnie z Lucjanem Lisem, Stanisławem Szozdą i Ryszardem Szurkowskim zdobył srebrny medal w drużynowej jeździe na czas na igrzyskach olimpijskich w Monachium. W tej samej konkurencji Polacy w składzie: Edward Barcik, Stanisław Szozda, Jan Smyrak i Lucjan Lis zdobyli brązowy medal na rozgrywanych rok wcześniej mistrzostwach świata w Mendrisio. Zdobył też trzy tytuły mistrza Polski (w 1971 r. w wyścigu indywidualnym oraz w latach 1970 i 1974 w wyścigu dwójkami). 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama