Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 00:52
Przeczytaj:
Reklama https://bigbagnagruz.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Podziękowano za plony

Tradycja święta plonów wpisuje się w kulturę wiejską i od wieków stanowi ważny symbol dorobku i ciężkiej pracy rolników. Jest to podziękowanie społeczności wiejskiej za obfitość plonów. W tym roku gminne dożynki odbyły się w Przysieczy. Tam spotkali się mieszkańcy z terenu gminy Prószków, aby podziękować za tegoroczne zbiory.
Podziękowano za plony

Starostami zostali Anna Lipińska oraz Marek Ledwig. W uroczystości wzięły udział delegacje ze wszystkich sołectw oraz Prószkowa. Nie zabrakło również przedstawicielek gminy Wyhoda z Ukrainy, z którą prószkowski samorząd niedawno nawiązał partnerskie relacje.

Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od dziękczynnej mszy świętej, która odbyła się  na placu festynowym w Przysieczy. Mieszkańcy miejscowości zadbali, aby ich wieś pięknie się prezentowała. Wzdłuż głównej drogi biegnącej przez wieś przygotowano ciekawe instalacje dożynkowe. Nie zabrakło w nich nawiązań do aktualnych wydarzeń. Równie widowiskowo prezentował się korowód z dożynkowymi koronami wykonanymi przez sołectwa gminy. 

Jak podkreślał burmistrz Krzysztof Cebula, tradycja dożynek to szacunek do pracy rolnika. Jest zakorzenioną wartością, o którą należy się troszczyć. I pamiętać, jakie to ważne, aby tego chleba nigdy na naszych stołach nie zabrakło. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamapromienniki
Reklama
Reklama