Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 23:36
Przeczytaj:
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Kolejne remonty, kolejne fascynujące odkrycia

Opolska katedra została zamknięta dla wiernych i turystów z uwagi na remont posadzki. Przed przystąpieniem do robót było już wiadomo, że pod ławkami znajdują się płyty nagrobne.
Kolejne remonty,  kolejne fascynujące odkrycia
Autor: UMWO

Najnowsze odkrycia archeologów to grób kobiety lub kanonika kolegiaty opolskiej. Naukowcy wskazują, że w obrębie świątyni znajduje się co najmniej 20 płyt nagrobnych. Obecnie są one oczyszczane i dokumentowane. Archeolodzy chcą również odsłonić kolegiatę, której frontowy mur został częściowo odsłonięty.

- Spodziewamy się cały czas nowych odkryć – mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska, która nadzoruje prace. - Archeologia pokazuje, że warto odsłaniać to, co zostało schowane przed wiekami. Przed nami jeszcze niejedno zaskoczenie. Obecnie na płytach odkryliśmy zarówno łacińskie napisy, jak i wykute w kamieniu prawdopodobnie postacie rycerza i zakonnika bądź kobiety.

W badania archeologiczne prowadzone w opolskiej katedrze zaangażował się również opolski urząd marszałkowski. Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca 25 sierpnia przekazał dotację w wysokości 10 tysięcy złotych na zabezpieczenie płyt nagrobnych.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 1 września - e-wydanie dostępne tutaj.
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama