Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 01:10
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

W Przysieczy są bociany i można je obserwować

Mieszkańcy miejscowości przyznają, że w tym roku tego momentu oczekiwano z biciem serca. Pojawiły się obawy, czy gniazdo zostanie zasiedlone. Na szczęście są już bezpodstawne. W gnieździe pojawiła się para ptaków, a to, co się w nim dzieje, można obserwować dzięki zamontowanej w pobliżu kamerze.
W Przysieczy są bociany i można je obserwować
Autor: sołectwo Przysiecz

Bociany już wiele lat temu upodobały sobie Przysiecz i założyły tu swoje gniazdo. Znajduje się ono na słupie przy prywatnej posesji państwa Bergerów, przy skrzyżowaniu ulic Opolskiej oraz Strzeleckiej. Warto zaznaczyć, że ptaki mają tutaj odpowiednie warunki do życia. Chodzi m.in. o duży obszar łąk, które znajdują się w pobliżu gniazda. 

Sołtys Krzysztof Lellek przyznaje, że zaskakuje go ta popularność przysieckich ptaków. 

- Naszymi boćkami interesuje się dużo osób – wyjaśnia. – Często ludzie zatrzymują się pod słupem i próbują je wypatrzyć. 

W zeszłym roku problemami, które pojawiły się w bocianim gnieździe, żyła cała Polska. Nie wiadomo, z jakich przyczyn rodzice przestali karmić młode. Mieszkańcom wsi zarzucano nawet, że chcą doprowadzić do ich śmierci głodowej. Zdaniem internautów obserwujących gniazdo w Przysieczy młode były w złym stanie, ponieważ przestali do nich przylatywać ptasi rodzice. Alarmujące informacje dotyczące śmierci głodowej, na którą są skazane małe boćki, dotarły do lokalnych mediów. O sprawie internauci powiadomili Urząd Miejski w Prószkowie czy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Opolu. O boćkach z Przysieczy można było obejrzeć programy telewizyjne. Na YouTubie pojawiały się filmiki z gniazda. I w tym kontekście decyzja o uruchomieniu kamery nie należała do łatwych. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 2 czerwca - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama