Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:04
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Powiat opolski wspiera parafie

W ostatnich dniach przedstawiciele zarządu powiatu opolskiego podpisali umowy na wsparcie prac konserwatorskich w dwóch podopolskich parafiach: Tarnów Opolski oraz Prószków.
Powiat opolski wspiera parafie

- Dofinansowanie na prace restauratorskie i konserwatorskie otrzymała w tym roku między innymi Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Marcina Biskupa w Tarnowie Opolskim. Razem z Krzysztofem Wysdakiem - członkiem zarządu powiatu opolskiego podpisałem umowę z ks. Tomaszem Piontkiem na dofinansowanie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej zagrożonego zniszczeniem XVII-wiecznego konfesjonału z gotyckiej kaplicy w kościele - mówi starosta opolski Henryk Lakwa. 

Powiat przekazał na ten cel 43 346,67 zł z puli przeznaczonej na ochronę zabytków. 

Konfesjonał z rzeźbą został wpisany do rejestru zabytków, jak czytamy: „dla zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego o szczególnym znaczeniu dla społeczności lokalnej, związanej głęboko z historią i tradycją religijną tutejszych mieszkańców i regionu. Ma wysoką wartość artystyczną i historyczną, stanowi zapis przeobrażeń jakim podlegało gotyckie wnętrze, kiedyś prezbiterium średniowiecznej świątyni, obecnie kaplicy bocznej”.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 19 maja - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama