Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 00:36
Przeczytaj:
ReklamaIMEX Pellet
ReklamaSenator RP Beniamin Godyla

Te miejsca warto zobaczyć na Opolszczyźnie

Opolszczyzna to najmniejsze w Polsce województwo, jednak i ono może pochwalić się wyjątkowymi miejscami. Kilka z nich znajduje się na terenie powiatu opolskiego.
Te miejsca warto zobaczyć na Opolszczyźnie
Autor: Partnerstwo Borów Niemodlińskich

Widok ze stołu i krzesła
W gminie Niemodlin, w pobliżu wiosek Grabin i Jakubowice, jest wzgórze, znajduje się najwyższy punkt w Borach Niemodlińskich (220 metrów n.p.m.). Między drzewami stoi krzyż, natomiast w sąsiedztwie wkopano w ziemię kamień oznaczający najwyższy punkt. 

Utworzono tam aleję, na której zasadzono 80 czereśni, a na jej końcu pojawiła się intrygująca konstrukcja dużych rozmiarów. Składa się ona ze stołu oraz dwóch krzeseł. Po wejściu na nią można podziwiać stamtąd panoramę okolic. Miejsce to nie zostało wybrane przypadkowo. Konstrukcja powstała w ramach ekologicznego projektu „Bukowa odnowa”. Inicjatorem tego przedsięwzięcia była Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Borów Niemodlińskich”. Stowarzyszeniu udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie ze środków samorządu województwa opolskiego w wysokości 12 tys. zł. W projekcie brały udział wsie w okolicy, w których znajdują się drzewostany bukowe: Goszczowice, Grabin oraz Skarbiszowice.

Niezwykłą konstrukcję wykonał Ditmar Gawlista, który jest stolarzem mieszkającym w Wawelnie. Podkreśla, że stworzenie takiej instalacji było dużą inspiracją i zarazem wyzwaniem. W ramach projektu powstał wielki stół o wysokości 1,5 metra. Dostawiono do niego dwa krzesła. Każde z nich ma 2 metry wysokości. Komplet zbudowany został z odpadów. W części konstrukcji wykorzystano drewno odzyskane z rozbiórek. Za kotwy montażowe posłużyły zawiasy odzyskane ze starych wrót i drzwi. Warto zaznaczyć, że ten pomysł został podpatrzony w Czechach.

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 12 maja - e-wydanie dostępne tutaj. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama