Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 23:49
Przeczytaj:
Reklama https://bigbagnagruz.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Nadchodzi wielkie sprzątanie!

Wszystkie śmieci są NASZE! – tak brzmi hasło tegorocznej edycji akcji Sprzątania Świata. To już jej 29. edycja! Akcję koordynuje i monitoruje Fundacja Nasza Ziemia. Trwa ona już od 22 kwietnia, a wielki finał zaplanowano na weekend 16-18 września.
Nadchodzi wielkie sprzątanie!
Źródło: Pixabay.com

Akcja Sprzątanie Świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu ekologicznego „Clean Up The World” wywodzącego się z Australii. Zapoczątkowany został w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza.

„Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Kiedy 29 lat temu inicjowałam tę akcję w Polsce, nie spodziewałam się, że dołączy do mnie tyle osób, firm, organizacji, szkół. Dziękuję, że w trzeci weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zróbmy wiele dobrego dla Matki Ziemi” – zachęca Mira Stanisławska-Meysztowicz, przewodnicząca rady Fundacji Nasza Ziemia na oficjalnej stronie organizacji. 

Fundacja zachęca wszystkie osoby i podmioty, które włączają się w akcję, do jej zarejestrowania poprzez stronę naszaziemia.pl. Wyniki działań corocznie są bowiem podliczane i ogłaszane. 

- Zeszłoroczna akcja Sprzątanie Świata - Polska zakończyła się niechlubnym bilansem niemal 442 ton zebranych śmieci! Jak alarmują eksperci, a nasze fundacyjne statystyki to potwierdzają, śmieci przybywa. Tych w gospodarstwach domowych i tych porzuconych w naturze. Z drugiej strony cieszy fakt, iż z roku na rok rośnie liczba wolontariuszy, którzy w trzeci weekend września wychodzą posprzątać swój kawałek Polski. W roku ubiegłym swoje akcje terenowe zarejestrowało 4280 grup. W sumie razem z nami sprzątało 312 tysięcy osób! To więcej niż w trzech poprzednich edycjach razem wziętych – podlicza główny koordynator akcji Sprzątanie Świata – Polska Grzegorz Mikosza.

Pierwsza akcja Sprzątania Świata w Polsce odbyła się w 1994 r. Ideę tę spopularyzowała na naszym gruncie Mira Stanisławska-Meysztowicz na stałe mieszkająca w Australii. Od tamtej pory co roku we wrześniu odbywa się finał akcji. Wrześniowa data sprzątania została wyznaczona nieprzypadkowo: właśnie w czasie wakacji w przestrzeni publicznej przybywa najwięcej śmieci.

Co ważne, celem akcji jest nie tylko samo fizyczne wyzbieranie śmieci – ale również wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. To proste: śmieci nie trzeba byłoby zbierać, jeśli ludzie nie będą ich wyrzucać, gdzie popadnie. Wrzesień to już tradycyjnie czas wzmożonych działań proekologicznych: edukacyjnych i rekreacyjnych. Organizowane są konkursy i warsztaty, akcje sadzenia drzew i zakładania zieleńców, wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy itp. 

Rokrocznie w akcję zaangażowane są tysiące szkół i nauczycieli. To oni wraz z uczniami stanowią trzon Sprzątania Świata, ale nie tylko. Angażują się również harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, urzędy gmin, pracownicy firm i placówek urzędowych oraz niezliczone rzesze młodzieży i dorosłych, dla których ekologia nie jest pustym hasłem. 

Również w Krapkowicach planowany na 16-18 września jest 29. finał akcji Sprzątanie Świata. Wezmą w nim udział uczniowie krapkowickich podstawówek, seniorzy i pracownicy samorządowi. Urząd Miasta i Gminy zachęca również mieszkańców do wzięcia udziału w porządkowaniu terenów gminnych: „Jeżeli znacie miejsca, które wymagają tego i chcecie z rodziną, znajomymi czy sąsiadami je posprzątać, to zgłoście się do nas, a my zaopatrzymy Was w worki i rękawice oraz skoordynujemy odbiór zebranych odpadów”. 

Zainteresowani proszeni są o kontakt z Wydziałem Gospodarki Gruntami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

Działania związane z wielkimi porządkami w przestrzeni publicznej planowane są również w gminach Gogolin, Zdzieszowice, Strzeleczki i Walce. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 15 września - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamaeko zywnosc
Reklama
Reklama