Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 00:56
Przeczytaj:
Reklama
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Zielone wędrówki

Zapraszamy do odkrywania miejsc, w których można odpocząć od zgiełku i hałasu. Będzie to wyprawa szlakiem parków, ogrodów, łąk i ciekawych zielonych przestrzeni powiatu opolskiego.
Zielone wędrówki

Ogród botaniczny w Zagwiździu
Parafialny ogród botaniczny w Zagwiździu powstał w latach 20. XX wieku. Jego założycielem był ówczesny proboszcz parafii ks. Franciszek Ogórek, budowniczy zagwiździańskiego kościoła. Miejsce to stało się atrakcją turystyczną gminy Murów.  

W Zagwiździu po dużych przemieszczeniach ziemi powstała dolina, w której miał płynąć strumyk. Utworzono staw i wzniesiono pagórek, na której umieszczono później figurę św. Rocha. Zrobiono ścieżki i alpejskie skalniaki, oddzielono powierzchnie, zbudowano fontanny i miejsca czerpania wody. W ogrodzie pojawiło się kilkaset nasadzeń. Są to rododendrony, różne odmiany azalii, magnolie, rośliny skalne, iglaki oraz drzewa. Większość roślin, które można tutaj podziwiać, pochodzi z regionu śródziemnomorskiego.

Na terenie ogrodu znajduje się też czakram, czyli miejsce, które emanuje subtelną energią posiadającą niezwykłą moc uzdrawiającą. Jest to zdobiona płyta usytuowana w miejscu, w którym krzyżują się podziemne żyły wodne. Czakram pochodzi z XVIII wieku. 

Dąbrowskie parki
Dużo takich miejsc znajduje się na terenie gminy Dąbrowa. Można się wybrać do zrewitalizowanego parku w Chróścinie. Na tym terenie znajdują się dwa stawy. Park sąsiaduje z zabytkowym dworem Tadeusza Szymońskiego z XIX wieku. Warto pospacerować po parku w Dąbrowie, który otacza tamtejszy zamek. Właścicielem terenu jest Uniwersytet Opolski. Znajdziemy tu zarośnięte oczka wodne, aleje drzew, spore polanki i wiaty dla spacerowiczów. Ustawione wzdłuż ścieżek tablice informacyjne przybliżą przyrodę i historię tego miejsca.

W Niewodnikach utworzono park wiejski. Ma on powierzchnię prawie 4,5 hektara. Odtworzono tam zbiorowisko siedliska grądu środkowoeuropejskiego przez wprowadzenie nasadzeń drzew i krzewów charakterystycznych dla tego zespołu. Powstała sucha rzeka, w parku pojawiły się budki lęgowe dla ptaków czy elementy o charakterze edukacyjnym. Tę przestrzeń wyposażono w ławeczki, leżaki parkowe, kosze na odpady czy stojaki na rowery. W przypadku Skarbiszowa park przeszedł rewitalizację. Pojawiły się nowe ścieżki, place oraz parkingi. Są elementy małej architektury. Uwidocznione zostały ruiny dworu.

Plac zielarski w Przysieczy 
Powstanie tego miejsca jest powiązane z Przysieckim Świętem Ziół. Mieszkańcy, sołectwo i działające tam organizacje przez wiele lat „rozbudowywały” to miejsce o dodatkowe elementy. 

Na placu festynowym utworzono duże rabaty z ziołami, z których można pozyskiwać rośliny. Poza tym są wiaty, miejsce do grillowania, plac zabaw czy siłownia pod chmurką. Pojawiła się tam również drewniana kapliczka wykonana przez jednego z mieszkańców. W ramach realizowanego projektu posadzono tutaj aleję czereśniową. Plac zielarski położony jest na uboczu miejscowości, jest więc tutaj cicho i spokojnie. 

Szczegóły w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 sierpnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklamaeko zywnosc
Reklama
Reklama