Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 18:25
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.cichontransport.eu/oferta.html
Reklama APN PRACA

Tajemniczy goście z dalekiego kraju

6 stycznia Kościół rzymsko-katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego potocznie nazywaną Świętem Trzech Króli. Kim byli owi przybysze, którzy postanowili odszukać Jezusa, oddać mu pokłon i obdarować go cennymi darami? Czy rzeczywiście było ich trzech oraz czym tak naprawdę się zajmowali?
Tajemniczy goście z dalekiego kraju

Historia o mędrcach, którzy prowadzeni przez gwiazdę przybywają do Nowonarodzonego Jezusa, aby pokłonić mu się oraz obdarować go złotem, kadzidłem i mirrą, jest chyba jednym z najbardziej wydawać by się mogło baśniowych opowiadań Nowego Testamentu. Oto z daleka, nie wiadomo nawet dokładnie skąd, przychodzą i stają przed niemowlęciem jacyś tajemniczy ludzie. Ewangelista Mateusz, który opisał tę scenę, nie wspomina ich z imienia. Nie podaje nawet liczby przybyszów z dalekiego kraju. Nie wiadomo, czy było ich dwóch, czterech, a może sześciu. O tym, że najprawdopodobniej było ich jednak trzech, można snuć domysły, zważając na trzy dary, które ze sobą przynieśli. Wśród apokryfów syryjskich można znaleźć wzmianki, że tak naprawdę mędrców wcale nie było trzech, tylko dwunastu (jak apostołów), a każdy z nich przyprowadził do Zbawiciela orszak liczący po kilka tysięcy ludzi. Z biegiem czasu mędrcom nadano imiona Kacper, Melchior i Baltazar, zgodnie z tradycją powstałą w VI wieku. Jedna z teorii mówi, że wszystkie trzy imiona miały to samo znaczenie, czyli „król”. Kacper wywodził się z łaciny - caesar, Melchior z języka hebrajskiego - melech, a Baltazar z greckiego - basileus. 

Co to byli za ludzie? 
Pisząc o królach, ewangelista Mateusz użył greckiego słowa „magoi”, co dosłownie oznacza magów. Dzisiaj mag, magik, czarodziej kojarzy się z hochsztaplerką i kimś, kto sprawnie mami swoich widzów, ale dla starożytnych słowo „magoi” miało konotacje pozytywne, ponieważ magowie byli utożsamiani z mędrcami. Historycy przypuszczają nawet, że to nazwa jednego z rodów perskich, którego członkowie nie pełnili funkcji kapłańskich. Zdaniem papieża Benedykta XVI mogli być oni adeptami wiedzy religijnej i filozoficznej powstałej w Persji i wówczas jeszcze tam istniejącej. Benedykt XVI w książce pt. „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo” opisując pierwsze lata życia Jezusa, także wspomina o magach. W swojej refleksji przywołuje wiedeńskiego astronoma Konradina Ferrari d’Occhieppo, który wykazał, że w Babilonie, mieście w czasach Jezusa już podupadającym, będącym niegdyś centrum astronomii naukowej, nadal przebywała jeszcze mała, stopniowo wymierająca grupa astronomów. Pewne dowody tego faktu miały stanowić gęsto zapisane pismem klinowym tabliczki z obliczeniami astronomicznymi. „Moment koniunkcji planet Jowisza i Saturna w gwiazdozbiorze Ryb, która miała miejsce w latach 6-7 przed narodzeniem Jezusa - uważany dziś za rzeczywisty czas Jego narodzenia - astronomowie babilońscy mogli obliczyć i koniunkcja ta mogła im wskazać na krainę Judei i nowo narodzonego króla żydowskiego” - pisze Benedykt XVI. Papież nie wykluczył zatem, że magowie mogli być astronomami. Przemawiać może za tym fakt, że w swojej wędrówce kierowali się bliżej nieopisaną gwiazdą, która zaprowadziła ich do celu. 

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 4 stycznia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama