Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 08:50
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama Senator RP Beniamin Godyla

Przywróćmy rzekom ich stary bieg

Z Alanem Jasikiem, młodym mieszkańcem województwa opolskiego, który działa na rzecz renaturalizacji małych rzek w naszym regionie, rozmawia Andrea Polański.
Przywróćmy rzekom ich stary bieg

- Wychowałeś się w miejscowości położonej w dorzeczu Straduni, małej rzeki przepływającej przez województwo opolskie, a dokładniej powiaty głubczycki, prudnicki, kędzierzyńsko-kozielski i krapkowicki. Małe rzeki w Polsce doświadczyły w poprzednim wieku znacznych deformacji, co spowodowało degradację środowiska wokół tych rzek. O jakie dokładnie procesy chodzi?
- W poprzednim wieku ludzie zaczęli ingerować w małe rzeki w sposób niezrównoważony. Procesy, o których mówimy, obejmują głównie wyprostowanie koryta rzeki, co miało na celu ułatwienie regulacji rzek dla potrzeb ludzkich, jednakże skutkowało to utratą naturalnych obszarów zalewowych. Oprócz wyprostowania koryta ważną rolę odegrało także odcięcie młynówek i odnóg rzecznych. To działanie przyczyniło się do ograniczenia naturalnego zróżnicowania środowiska rzecznego, co z kolei wpłynęło na utratę różnorodności biologicznej. Rzeka Stradunia, która była bogatym w bioróżnorodność ekosystemem, straciła wiele ze swojego naturalnego piękna. Wyprostowane koryto, odcięte młynówki i zasypane starorzecza spowodowały nie tylko utratę siedlisk dla wielu gatunków, ale także pogorszenie jakości wód.

- W jaki sposób można przeciwdziałać tym negatywnym zmianom?
- Zdecydowanie trzeba podjąć działania mające na celu odwrócenie tych procesów. Tutaj renaturyzacja jest kluczowym rozwiązaniem. Przywrócenie naturalnych kształtów koryta, otwarcie starorzeczy i młynówek, likwidacja sztucznych przeszkód wodnych - to kluczowe kroki w kierunku rewitalizacji rzek. Likwidacja urządzeń hydrotechnicznych i nasadzenia przybrzeżne to działania, które mogą przywrócić zdrowie zdegradowanym ekosystemom rzecznym.

- Do skutków „betonowania” i prostowania rzek należą również takie groźne dla ludzi i środowiska zjawiska jak powodzie i osuwiska. Czy renaturalizacja może przeciwdziałać tym zagrożeniom?

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 14 grudnia - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Polak 20.12.2023 03:56
i niech nas pozalewa bo młody ekoidiota tak chce, jedz człowieku do Niderlandów i żądaj przywrócenia morza bo tam to dopiero zmienili naturalny krajobraz.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama