Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 09:31
Przeczytaj:
Reklama
Reklama https://www.bskrapkowice.pl/
Reklama APN PRACA

Co kryje się za śniegiem?

Zima kojarzy się ze srogimi mrozami i bajecznymi pejzażami. Śnieg nie tylko zdobi krajobraz, ale pełni kluczową rolę w cyklu hydrologicznym, wpływając na życie na Ziemi na różnych poziomach.
Co kryje się za śniegiem?

Źródło: www.lasy.gov.pl, www.poradnikogrodniczy.pl

Proces formowania się śniegu zaczyna się od parowania wody z powierzchni ziemi. Energia słoneczna skłania wodę do parowania, unosząc ją w górę. Tam, w chmurach, temperatura spada, a cząsteczki pary kondensują, tworząc mikroskopijne kropelki wody. Gdy temperatura spada wystarczająco nisko, następuje moment, w którym te kropelki zaczynają krzepnąć w kryształki lodu – to właśnie proces krystalizacji atmosferycznej. Kiedy kryształy lodu rozwijają się w chmurze, mogą łączyć się ze sobą, tworząc większe struktury. To zjawisko nazywane jest agregacją. W miarę przechodzenia przez różne warunki atmosferyczne, takie jak zmiany wilgotności i temperatury, płatki śniegu przybierają różne formy. Ten proces nadaje śniegowi różnorodność kształtów i rozmiarów, tworząc piękno każdego płatka. Gdy płatki śniegu osiągną wystarczającą masę, zaczynają opadać na ziemię w postaci opadu śniegu. To zjawisko, znane jako sychta śnieżna, jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zimy. Jednak opadający śnieg to nie tylko urok wizualny – stanowi on również istotne źródło wody w przyrodzie.

Śnieg pełni kluczową rolę w cyklu hydrologicznym, wpływając na dostępność wody w różnych formach i obszarach. Gdy topnieje, zasila rzeki i jeziora, utrzymując płynność obiegu wody na Ziemi. To naturalne źródło nawodnienia dla roślin, gleby i zwierząt.

Uwaga! To tylko fragment artykułu. Zanim skomentujesz przeczytaj całość w aktualnym wydaniu Tygodnika Ziemi Opolskiej z 30 listopada - e-wydanie dostępne tutaj.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: kibickaTreść komentarza: Brawo ! Jesteśmy z Was dumni !Data dodania komentarza: 18.04.2024, 17:16Źródło komentarza: Dąbrowianki zakończyły sezonAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: małe dzieci do picia dostały cukier super organizatorzyData dodania komentarza: 19.03.2024, 18:36Źródło komentarza: Wiedzą jak zapobiegać pożaromAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Czas przywrócić mokradła w Holandii, a także należy oddać morzu co morskie a osuszane non stop. Dość hipokryzji Polska ma zalać ziemie rolna u siebie co zaleją HolendrzyData dodania komentarza: 06.03.2024, 15:21Źródło komentarza: Mokradła w służbie ochrony klimatu i nas samych…Autor komentarza: Piotr michalskiTreść komentarza: Dlaczego Gmina Ozimek nie organizuje spotkania z jubilatami 50 lat MałżeństwaData dodania komentarza: 25.02.2024, 17:30Źródło komentarza: Świąteczne wydarzenia kulturalne w Gminie OzimekAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: a nie lepiej wpuścić Koleje Dolnośląskie na tą trasę? Zobaczcie, że KD w miarę dobrze sobie radząData dodania komentarza: 22.02.2024, 18:38Źródło komentarza: Czy wystarczy pieniędzy na nowe szynobusy?Autor komentarza: AntoniTreść komentarza: przecież dopłaty do produkcji rolnej to w dużym skrócie "łapówka" od unii europejskiej dla rolników aby siedzieli cicho - coś chyba brukselce poszło nie tak, że w całej unii rolnicy się jednoczą. Czy rolnicy spowodują upadek unii? Oby bo tzw. polityka klimatyczna to ściek bzdur i kłamstw.Data dodania komentarza: 08.02.2024, 03:59Źródło komentarza: To będzie długi protest
Reklama
Reklama